piątek, 4 września 2015

Narodowe Czytanie w Brodach


      W dniu 5 września 2015 roku , do wspólnego czytania zachęciła nas kadra pedagogiczna naszej szkoły.
     Pani Dyrektor powitała wszystkich obecnych oraz  zwróciła uwagę na wielką wartość wychowawczą i edukacyjną tejże akcji.  Gościem  specjalnym był wójt gminy Brody - Ryszard Kowalczuk, który uroczyście rozpoczął czytanie.
         Narodowe Czytanie jest akcją zainicjowaną przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwszą wspólną lekturą w 2012 r. był  „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Dzieła Aleksandra Fredry czytaliśmy w roku 2013, a rok później ,,Trylogię’’ Henryka Sienkiewicza.
          Publiczne czytanie największych w polskiej kulturze dzieł literackich ma zwrócić uwagę na potrzebę dbałości  o polszczyznę , promować kulturę żywego słowa, oraz wzmocnić  poczucie wspólnej tożsamości.
Ewelina Kurzawska
,,Czytanie klasyki, takiej jak "Lalka" buduje w społeczeństwie więzi.  Przypominanie, zapoznawanie się z tymi największymi dziełami polskiej literatury, to kontynuacja naszej narodowej tradycji i budowa więzi. Lalka nie tylko pokazuje, jak wyglądało życie narodu w tamtych czasach, już odległych, ale jakie były ich przemyślenia, troski. Pokazuje myśl patriotyczną, która w okresie zaborów cały czas trwała, płonęła w myślach na różne sposoby’’       

                Andrzej Duda

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza