czwartek, 21 września 2017

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY BRODY-USINGEN 13-21.09.2017




Ängste, Spaß, Zusammenarbeit, Freundschaft  -kolejna edycja Polsko -niemieckiej wymiany młodzieży Brody-Usingen za nami 

W dniach 13-20 września w naszej szkole odbyła się kolejna edycja wymiany uczniowskiej ze szkołą niemiecką z Usingen.  W tym roku Brody reprezentowala grupa 6 uczennic : Julia  Kowalczuk, Kalista Gargalis,  Ismena Gargalis, Malwina Mazurek, Miriam Skokowska oraz Wiktoria Postek. Wrażeń była co nie miara ! Kiedy w czwartek wieczorem nasi goście z Niemiec wraz z opiekunem Panem Martinem Lakomek przyjechali do Brodów wsród uczennic  kłębiło się wiele wątpliwości : jak się dogadamy ? Czy znajdziemy wspólny temat do rozmów ?
Wszystkie obawy zniknęły bardzo szybko, a partnerki bardzo szybko się ze sobą zintegrowały. 
W czwartek oficjalnie przywitalismy naszych gości przed całą szkołą.  Następnie uczestnicy wymiany wzięli udział w lekcji języka polskiego, zajęciach integracyjnych oraz w pozostałych lekcjach w szkole. Wieczorem braliśmy udział w zajęciach muzycznych z partnerska szkołą z Żar.
W piątek pojechaliśmy do Zielonej Góry.  Tak wspólnie zwiedzalismy miasto, odwiedziliśmy Palmiarnię, Planetarium Wenus oraz Centrum Nauki Keplera.  Dzień zakonczyliśmy czasem wolnym w centrum handlowym.
Największą okazję do integracji uczestniczki miały w czasie weekendu. Dzieczyny spędzały cały czas razem ze swoimi koleżankami z Usingen pokazując im uroki okolicy, przedstawiając polskie zwyczaje i rodzinę.  
Po weekendzie odbyła się dwudniowa wycieczka. Zaczęliśmy od Wrocławia oraz zoo, a następnie pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby , gdzie nocowaliśmy w schronisku,  by kolejnego dnia wędrować po górach oraz zwiedzić hutę szkła Julia w Piechowicach. 
Środa była ostatnim wspólnie spędzonym dniem. Z samego rana korzystaliśmy z atrakcji Rodzinnego Parku Linowego. Następnie wspólnie z naszymi gośćmi wybraliśmy się na wieżę widokową w Jeziorach Wysokich. Po tak sportowym przedpołudniu odpoczywaliśmy przy ognisku smażąc kielbaski. Tak też podsumowaliśmy ten tydzień.  W czterech grupach przygotowaliśmy pamiątkowe plakaty,  na których opisaliśmy nasze wrażenia ze spotkania. W czwartek z samego rana nasi goście odjechali do swoich domów.  Pożegnaniu towarzyszyło mnóstwo łez oraz nadzieja na kolejne spotkanie. A to będzie miało miejsce już w przyszłym roku podczas rewizyty naszych uczennic w Usingen.
Był to niezapomniany czas dla wszystkich. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, wiele zwiedziliśmy i przekonaliśmy się że język nie musi być barierą.  Pomimo tego, że nasze uczennice dopiero zaczynają przygodę z nauką języka niemieckiego,  świetnie radziły sobie komunikując się w języku angielskim, który tak naprawdę stał się językiem roboczym podczas tego tygodnia !
Czekając na rewizytę za rok serdecznie zachęcamy innych uczniów naszej szkoły do udziału w kolejnych edycjach wymiany -naprawdę warto ! A kto nie był niech żałuje !

Galeria

BK-P

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza